Städning kan köpas till för 395kr, gäst ansvarar för disk och sopor.
(städning för boende som överstiger 4 nätter 695kr)
Lakan o handdukar kan hyras, kontakta receptionen i förväg.
Ej godkänd städning debiteras med 1500 kr
Stugan ligger mitt emellan infaren och utfarten till campingen på asfalterat område. Bommarna för att köra in på campingen är stängda mellan kl. 23:00-06:00. Bredvid stugan finns en allmän parkering för vandrarhem och besökare. Egen parkering till stugan finns precis vid husväggen.
Detta är tidigare receptions byggnaden som renoverats om till boende.
Stugan har 8 bäddar fördelat på 4 sovrum med 2 bäddar i varje (våningssängar i 3 av sovrummen).
I stugan finns ett kök med spis, micro, diskho, kaffekokare, stekpanna, grytor, porslin, glas, bestick och viss övrig köksutrustning. Här finns också ett fullstort kylskåp och frys.
I allrum och kök finns sittplatser och bord. Stugan har ett eget badrum med wc och dusch. Det finns också en liten uteplats mot parkeringen.
Husdjur är EJ välkomna i Grindstugan men är mer än välkomna i många av våra andra stugor.
OBS: Lakan och handduk ingår ej men går att hyra via receptionen.
Städning kan köpas till för 395kr, gäst ansvarar för disk och sopor.
(städning för boende som överstiger 4 nätter 695kr)
Lakan o handdukar kan hyras, kontakta receptionen i förväg.
Ej godkänd städning debiteras med 1500 kr
Här har ni ett område som ligger på gångavstånd från stan.
Här kan du traska runt i skogarna och välja bland dem 5 olika lederna, där den kortaste är 750m och den längsta är 8,7km. Bada, sola, använda utomhus gymmet eller spela beachvolleyboll är bara några av de andra aktiviteter som platsen erbjuder. Är du den modige kan du även ta ett kallbad under vintern med kombination av vedeldad bastu.
För den yngre generationen finns en ’’inte nudda marken’’- park. Ta dig fram med hjälp av stock och sten men se till att inte nudda marken.
Det är få platser det är gratis att fiska på men här är en av dem. Så passa på att fånga en regnbåge eller en abborre och lägg sedan på grillen i området och njut av fångsten.
Badplatsen har även en tillgänglighets anpassad ramp ned till vattnet.
För dig som inte har packat med egen grill på resan så finns det två grillplatser på campingen. Den ena av dom ligger i vårt Äventyrsområde och den andra ligger på andra sidan Viskan vid Elefantstugorna. Grillplatsen vid Äventyrsområdet är en rejäl grill med bänkar runt. Bredvid grillen finns bänkar och bord med ett skyddande tak över.
Om du missat att köpa tändvätska och kol så finns det att köpa i vår butik som är öppen på sommarens högsäsong.
Granne till campingen ligger naturreservatet Rya Åsar som är hela 550 hektar stort att utforska. Det finns leder från 800 meter till 13 km samt flertal utkiksplatser.
Det är ett naturreservat som bjuder på varierad natur och varierad terräng. På sommaren kan du även hälsa på de nötkreatur som betar i hagarna i reservatet.
Res tillbaka i tiden och gå i Carl von Linnés fotspår. Det finns en hålväg som han använde när han gjorde sin resa genom Västergötland år 1746 och där finns även en minnessten tillägnad honom.
I receptionen hjälper dem dig med folder och vandringskarta över området.
Ha en fin tur.
Välkommen till en plats där det finns något för alla.
Det finns ett flertal leder, allt från 800 meter till 31.5km. Här finns grillplatser för dem hungriga och hinderbana och ute gym för de aktiva. Det finns även bastu för dem som vill koppla av och dusch för dem som vill bli rena. Kanske är du sugen på en längre vistelse och då finns det självklart även vindskydd att sova och pausa i.
Vissa leder är även barnvagnsvänliga och tillgänglighetsanpassade.
No Limit är en street art-festival som bjuder in konstnärer från hela världen att delta i förvandlingen av det offentliga rummet och skapa ett gigantiskt utomhusgalleri. Festivalen innehåller alla typer av gatukonst, från muralmålningar till skulpturer och installationer.
No Limit såg dagens ljus första gången i september 2014. Då hade festivalen konstnärer från sju länder; Holland, Brasilien, Italien, Tyskland, Polen, Spanien och Sverige. Konströrelsen kring street art, som startade med illegala väggmålningar, har nu fått plats i det offentliga rummet till mångas stora uppskattning.
Konstnärerna som medverkade hade full konstnärlig frihet och behövde inte visa några skisser eller beskriva sina verk i förväg. Det var modiga fastighetsägare som upplät sina väggar för att skapa konst som är tillgänglig för alla. Det är också därför festivalen heter No Limit – det finns inga begränsningar.
Gå på konst vandring genom staden och upplev dessa fantastiska verk!
Bild 1
Konstnär: Appear37, Fotograf: Fredrik Åkerberg
Bild 2
Konstnär: Huge, Fotograf: Fredrik Åkerberg
Bild 3
Konstnär: Tim Timmey, Fotograf: Fredrik Åkerberg
Bild 4
Konstnär: Q, Fotograf: Fredrik Åkerberg
Hos oss på Borås Camping hittar du Äventyrsområdet! Här finns Trampbåtar, kanoter, SUP, hinderbana, utegym, Äventyrsgolf, bilbana för barnen, käpphästbana, boulebanor, frisbeeegolfbana, badplats och lekplatser. På högsäsong bjuder vi även in alla barn till Äventyrsklubben!
På campingen har vi en 9-hålsbana frisbeegolf som är öppen för alla.
Tag med din egen frisbee och spela fritt. Det finns också frisbee att köpa eller hyra i receptionen för dig som inte har med egen.
Bjud in vänner eller familj till tävling eller gå en runda själv och öva dina talanger.
Banan ligger vackert och sträcker sig utmed Viskan som rinner genom campingen. Du hittar placering på utslagsplatser och korgar på vår campingkarta.
Under 2025 kommer vi att göra om bansträckningen.
Lycka till!
På en mysig stig tar du dig enkelt till Sjöbo badplats som ligger ca 2 km från campingen. Här finns gräsytor och två mindre sandstränder. Här finns även ett av Borås hundbadplatser, så här får du som har hunden med bada tillsammans med din fyrbenta vän. Från badplatsen går en gångbro över till andra sidan vattnet där Almenäs badplats ligger. Här finns bla lekplats, café, toaletter och utedusch.
© 2025 Borås Camping & Vandrarhem